Česká republika má mistryni Evropy ve vodním záchranném sportu

Ve dnech 03. až 10. září se konalo v belgických městech Bruggy a Ostende Mistrovství Evropy ve vodním záchranném sportu „LifeSaving 2017“. Tohoto mistrovství se účastnilo celkem 19 evropských států s více než 350 závodníky. Samotné mistrovství bylo pořadateli rozděleno do dvou částí, kdy první tři dny probíhaly bazénové disciplíny ve sportovním areálu S&R Olympia Bruggy, další dny pak probíhaly plážové disciplíny v Ostende.
Vodní záchranná služba ČČK, z.s. vyslala na toto mistrovství celkem 18 závodníků (12 v kategorii junior, 6 v kategorii senior). Již první den závodů zaznamenali naši reprezentanti medailový úspěch. V závodě simulujícím záchrannou akci „SERC“ získali junioři stříbrnou medaili. Druhý závodní den medailová nadílka pokračovala, kdy Dominika Geržová, na svých prvních mezinárodních závodech, získala v kategorii juniorů bronzovou medaili v závodě 200 m plavání s překážkami, Anna Tesaříková a Klára Křapáčková (také juniorky) stříbrnou medaili v disciplíně „Hod lanem“. Ve stejné disciplíně, v kategorii seniorů, získaly bronzovou medaili Zdena Krčálová a Jana Ansorgová. Na Davida Macka s Janem Svobodou (kategorie junioři) zbylo v závodě „Hod lanem“ nepopulární čtvrté místo. Třetí závodní den již nebyl ve znamení medailových úspěchů, ale i tak se podařilo závodníkům v obou kategoriích získávat cenné body do celkového hodnocení.
Po třech dnech bazénových disciplín se celé dění přesunulo na pláž. Kvůli nepříznivým předpovědím počasí změnili pořadatelé od základu program plážových disciplín. Již první závodní den na pláži proběhly skoro všechny mořské disciplíny. I přes absenci moře v ČR naši závodnici získávali body do celkového hodnocení. Druhý den plážových disciplín se nesl ve znamení deště a silného větru a velkých vln, proto byly naplánovaný pouze disciplíny probíhající na pláži. Dopoledne proběhly sprinty jednotlivců i štafet.
Poslední závodní den a poslední možnost bojovat o cenné kovy. Program byl pořadateli upraven tak, aby všechny disciplíny proběhly. Pro českou výpravu to byla zlatá tečka. V kategorii juniorů si Dominika Geržová doplavala v disciplíně „Plavání v moři“ (Surf race) pro zlatou medaili a stala se tak mistryní Evropy. V disciplíně „Plážové praporky“ získala naše výprava další body.
Toto mistrovství bylo pro české barvy neúspěšnější za posledních nejméně deset let. V celkovém hodnocení národů obsadila ČR v kategorii juniorů 10. místo a v kategorii seniorů 13. místo a to i přes fakt, že seniorská výprava nebyla kompletní.
Více informací a fotky lze najít na facebookovém profilu Czech LifeSaving teamu.